X
یکشنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۶:۲۰ ۱۶۸
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   طبس   شهرستانها   قاین  
 بین الملل   نهبندان   فردوس   وزارتخانه  
 سربیشه   معدن   تجارت   سرایان  
 آموزش و پژوهش   درمیان   استان   بشرویه  
 زیرکوه   صنعت   بازرسی   خوسف  
 صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده   اخبار نوروز95   اخبار درگاه طبس  
 اطلاعیه ها  
چچ
برگزاری کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران

برگزاری کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران

کارگروه توسعه صادرات استان با حضور معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، استاندار خراسان جنوبی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر اعضا برگزار شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در این کارگروه با تاکید بر اینکه سال گذشته صادرات خراسان جنوبی ۸۶۰ میلیون دلار بوده است تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۸۰ میلیون دلار صادرات داشته ایم و تا هدف یک میلیارد دلاری فاصله زیادی نداریم.

داود شهرکی از صادرات ۴6 میلیون دلاری محصولات استان خبر داد و ادامه داد: این مبلغ در ۹ ماهه سال جاری محقق شده است و هدف گذاری ما ۶۰ میلیون دلار است که امیدواریم با رفع موانع تا پایان سال محقق شود.

شهرکی تامین زیرساخت های مرز ماهیرود و بازگشایی سه مرز یزدان، دوکوهانه و میل ۷۳ را از اولویت های مهم اقتصاد استان دانست و افزود: مرز ماهیرود خراسان جنوبی خدمات ملی ارائه می دهد اما با بودجه استانی اداره می شود که توجه ویژه مسئولان کشوری را می طلبد.

استاندار خراسان جنوبی نیز در این کارگروه به جانمایی مرز ماهیرود در گذر مرزی ایران و افغانستان اشاره کرد و گفت: با توجه به بادخیز بودن این منطقه می تواند تولید انرژی های تجدید پذیر از جمله تولید برق از باد در آنجا مورد توجه قرار گیرد.

مروج الشریعه اضافه کرد: مسئولین ذی ربط خصوصاً متولیان امر در گمرکات باید در راستای تسهیل امور و تسریع در ورود و خروج کالا و مسافر از این مرز، بیش از پیش همکاری و جدیت داشته باشند.

وی تاکید کرد: گمرک در کنار سایر دستگاه های متولی در این زمینه می بایست از قوانین و مقررات به نفع صادرکنندگان، واردکنندگان و تجار استفاده کرده و زمینه های تفسیر قانون به نفع مردم و فعالین اقتصادی را بیش از پیش فراهم نمایند.

وی به برخی نواقص و کاستی ها در مرز ماهیرود در سخت افزار و نرم افزار اشاره کرد و ادامه داد: متولیان امر باید تمام تلاش خود را بکارگیرند تا سایر مبادی و گذرگاه های مرزی استان شامل یزدان، دوکوهانه و گلورده نیز فعال شده و شاهد رونق اقتصادی و توسعه تجارت در این گذرگاه ها نیز باشیم.

مروج الشریعه، با تاکید بر اینکه همه باید در خدمت توسعه و پیشرفت استان باشند و تفکر توسعه ای داشته باشند، گفت: در گذشته بازارچه های مرزی یزدان، دوکوهانه و میل ۷۳ جزو مهمترین گذرگاه های مرزی بوده و رونق در آنها جریان داشته است.

استاندار خراسان جنوبی، تصریح کرد: یکی از رموز موفقیت در مرز ماهیرود جذب سرمایه گذار خارجی در منطقه ویژه اقتصادی و توسعه صنایع فرآوری در این منطقه است نه اینکه خود رقیب تولیدکنندگان داخلی شود.

مروج الشریعه، توسعه مبادلات مرزی را مورد تاکید ویژه قرار داد و افزود: تامین نیازمندی های کشور دوست و همسایه افغانستان نیز در این مبادلات باید مورد توجه قرار گیرد؛ این در حالیست که به خاطر برقراری توازن تجاری، صادرات از افغانستان به ایران نیز باید مورد توجه مسئولین امر قرار داشته باشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این جلسه ضمن رهنمودهای لازم در جهت توسعه صادرات و رونق مرزهای خراسان جنوبی گفت: در اولین فرصت با رئیس کل گمرکات کشور و وزارت امورخارجه برای راه اندازی سه بازارچه تعطیل در خراسان جنوبی رایزنی خواهیم کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: پیشرفت هر منطقه و استان در گرو تخصصی بودن آن است و وجود ظرفیت های بالای خراسان جنوبی می تواند متمایز از دیگر استان ها باشد و ما هم باید به دنبال این هدف برویم.

در این جلسه همچنین هر یک از اعضاء مسائل، مشکلات و توانمندی های حوزه خود را در راستای رونق صادرات استان ارائه کردند و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران نیز در خصوص پیگیری و رفع برخی از آنها قول مساعد داد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.0864267349243
Query time: 3.2927651405334