X
پنجشنبه, ۰۵ آذر ۱۳۹۴ ۰۹:۵۰ ۵۶۴
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   طبس   شهرستانها   قاین  
 بین الملل   نهبندان   فردوس   وزارتخانه  
 سربیشه   معدن   تجارت   سرایان  
 آموزش و پژوهش   درمیان   استان   بشرویه  
 زیرکوه   صنعت   بازرسی   خوسف  
 صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده   اخبار نوروز95   اخبار درگاه طبس  
 اطلاعیه ها  
چچ
اولین همایش ملی فرش دستباف خراسان جنوبی برگزار شد

اولین همایش ملی فرش دستباف خراسان جنوبی برگزار شد

اولین همایش ملی فرش دستباف خراسان جنوبی و چهارمین همایش ملی دانشجویان و دانش آموختگان فرش دستباف، به منظور شناسایی ویژگی‌ها و معرفی پتانسیل فرش خراسان جنوبی به عنوان یکی از خاستگاه‌های کهن فرش ایران و نیز در راستای حمایت از سیاست‌های توسعه پایدار مناطق مرزی و روستایی وتحقق اقتصاد مقاومتی با حضور رئیس انجمن فرش ایران ، رئیس انجمن علمی فرش کشور و صاحبنظران این حوزه در دانشگاه بیرجند برگزار شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

در این همایش رئیس مرکز ملی فرش ایران از ثبت ملی فرش دستباف «درخش» در سال جاری خبر داد و افزود: تا کنون فرش دستباف مود و فرش قهستان از خراسان جنوبی ثبت ملی شده‌اند.

حمیدکارگر خواستار توجه بیشتر مسئولان استانی به توسعه هنر فرش استان شد و ادامه داد، نگاه مسئولان در برگزاری دوره‌های آموزشی باید، به فارغ التحصیلان فرش منطقه باشد.

کارگر با بیان اینکه این هنر نقش بسزایی در اقتصاد مقاومتی ایفا می‌کند، تولید و توسعه این هنر در مناطق محرومی مانند خراسان جنوبی را باعث تثبیت جمعیت و ایجاد اشتغال دانست و ادامه داد: قالی منطقه با وجود نقش برجسته در اقتصاد، مظلوم واقع شده که هنرجویان و دانش آموخته‌های فرش باید نگاه علمی به این رشته را در جامعه رواج دهند.

وی اظهار داشت: باید با حمایت از فارغ‌التحصیلان این رشته به برقراری پیوند حوزه دانش با بازار کمک کرد تا این صنعت بتواند در زمینه اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار باشد.

وی یادآور شد: یکی از ضعف‌ها در حوزه دانش فرش، کمبود منابع مطالعاتی است که باید از طرح‌های آموزشی که به فرجام رسیده بر اساس موضوع و دسته‌بندی استفاده کرد و به شکل کتاب در اختیار دانش‌پژوهان قرار داد.

وی بسته بندی نامناسب، نبود شناسنامه فرش و تبلیغات پایین را از مشکلاتی دانست که از سال‌های گذشته تکرار شده اماهنوز حل نشده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران یکی از مسایل اصلی فرش بافان  را مشکل بیمه دانست وافزود امیدواریم در بودجه سال 95 این مشکل برطرف شود.

حمید کارگر بیان کرد: برگزاری طرح‌های پژوهشی، نشست‌های تخصصی در دانشگاه‌ها و ورود نهضت ترجمه به حوزه فرش از جمله کارهای انجام شده در این حوزه است.

 کارگر، کمبود منابع مطالعاتی را از دیگر مشکلات این حوزه دانست و افزود: برای رفع این مشکل، ۶۰ طرح پژوهشی دانشجویی در راستای برگزاری طرح پژوهشی فرش به مرکز ارسال و چکیده‌ای از این طرح‌ها در قالب کتاب گردآوری شد.

وی اظهار داشت: خراسان جنوبی یکی از قطب‌های فرش دستباف ایران بوده که نیازمند تصحیح برخی فرآیندها و قدم گذاشتن در مسیر بهبود است.

وی افزود: فرش نیازمند سرمایه گذاری کلان از بخش مشخصی نیست چراکه با کمترین امکانات می‌توان بهترین نقش‌ها را در تولید فرش آفرید.

وی با اشاره به اقدامات مرکز ملی فرش ایران، بیان کرد: برگزاری طرح‌های پژوهشی، نشست‌های تخصصی در دانشگاه‌ها و ورود نهضت ترجمه به حوزه فرش از جمله اقدامات انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: در بحث آموزش هم مرکز ملی فرش ایران دوره‌های متعدد آموزشی را برای ارکان مختلف زنجیره فرش دستباف در استان‌های مخنلف کشور ارائه کرده که باید از توان دانش آموختگان فرش برای تدریس این حوزه‌ها استفاده کرد.

رئیس انجمن علمی فرش کشور نیز با بیان اینکه در آینده نزدیک دایره المعارف فرش ایران تألیف خواهد شد، ابراز امیدواری کرد: این اثر تا پایان سال به ویرایش نهایی برسد و به عنوان سند بزرگ علمی فرش تقدیم جامعه شود. چیت سازیان با بیان اینکه قدمت تولید فرش در خراسان جنوبی بسیار زیاد است، اظهار کرد: هنر تولید فرش دستباف در برخی از مناطق به فراموشی سپرده شده و این در حالی است که مردم خراسان جنوبی همچنان در این زمینه نقش آفرینی می‌کنند و مسئولان استانی این منطقه باید توسعه روستایی را محور توسعه این استان قرار دهند. وی با اشاره به برگزاری اولین همایش فرش دستبافت خراسان جنوبی، بیان کرد: این همایش به منظور شناسایی ویژگی‌ها و معرفی پتانسیل‌های فرش خراسان جنوبی به عنوان یکی از خاستگاه‌های کهن فرش ایران برگزار شده است. وی، حمایت از سیاست‌های توسعه پایدار مناطق مرزی و روستایی و اقتصاد مقاومتی بر اساس تولید فرش دستباف را از دیگر اهداف برگزاری این همایش دانست و افزود: آینده پژوهی فرش دستباف خراسان جنوبی و ایران، فناوری و مواد اولیه فرش دستباف، اقتصاد و بازاریابی فرش دستباف و تاریخ شکوفای فرش خراسان جنوبی از محورهای برگزاری این همایش است. وی اظهار کرد: زمینه خلاقیت مدیریتی و طراحی فرش در خراسان جنوبی فراهم است و باید مورد توجه قرار گرفته شود.

نماینده شورای راهبردی فرش کشور نیز در این همایش از تحصیل بیش از هزار هنرجو فرش در هنرستان‌های کار و دانش خبر داد و گفت: هنرستان‌های کار و دانش در ۱۷ استان کشور به آموزش می‌پردازند.فریبا رادنیا افزود: در این هنرستان‌ها ۲۰۰ هنرآموز در دو شاخه طراحی فرش دستباف و هنر فرش تحصیل می‌کنند. وی با اشاره به اقدامات شورای راهبردی فرش کشور در راستای توسعه و کیفیت بخشی فرش، اظهار کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی به منظور افزایش سطح علمی و تخصصی هنرجویان، برگزاری مسابقات مختلف با هدف ایجاد روحیه مطالعه در حوزه فرش و برگزاری جشنواره و طرح‌های گوناگون از جمله کارهای انجام شده است. وی با اشاره به دغدغه‌های هنرجویان فرش، بیان کرد: اشتغال بعد از فارغ التحصیلی از دغدغه‌های اصلی هنر جویان فرش دستباف است که عزم جدی و تلاش جمعی مسئولان را می‌طلبد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بیرجند نیز در این همایش با بیان اینکه فرش خراسان جنوبی در گذشته دارای برند جهانی بوده است، اظهار کرد: همچنین وجود ۲۰ هزار بافنده فرش دستباف موجب رونق اقتصادی استان بوده است. بهدانی با اشاره به افت تولید فرش دستباف منطقه تصریح کرد: این موضوع نیاز به بررسی و پژوهش همه دستگاه‌های استانی دارد. وی با بیان اینکه دانشگاه بیرجند شرایط انجام برنامه‌های پژوهشی را دارد، تصریح کرد: انتظار می‌رود، دستگاه‌هایی که برنامه‌های توسعه خود را با رویکرد پژوهشی انجام می‌دهند، این بخش را به دانشگاه محول کنند.
دبیر علمی همایش ملی فرش دستباف استان نیز گفت: فرش دستباف شهرستان‌های مود، قهستان، درخش و بیرجند یکی از محصولاتی است که درگذشته به عنوان اقتصاد غیرنفتی در این منطقه استفاده می
شده است. بارانی با اشاره به اختتامیه این همایش افزود: 193 چکیده مقاله و 159 اصل مقاله به دبیرخانه ملی فرش دستباف خراسان جنوبی ارسال شده است. وی با بیان اینکه 163مقاله از میان مقالات توسط کمیته داوران این همایش برای چاپ پذیرفته شده است، گفت: در حاشیه این همایش از پیشکسوتان فرش دستباف استان تجلیل شد.

 

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.0762405395508
Query time: 2.1171906789144