X
سه شنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۴ ۱۳:۲۱ ۵۶۷
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   طبس   شهرستانها   قاین  
 بین الملل   نهبندان   فردوس   وزارتخانه  
 سربیشه   معدن   تجارت   سرایان  
 آموزش و پژوهش   درمیان   استان   بشرویه  
 زیرکوه   صنعت   بازرسی   خوسف  
 صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده   اخبار نوروز95   اخبار درگاه طبس  
 اطلاعیه ها  
چچ
سومین همایش تجارت الکترونیک در خراسان جنوبی برگزار شد.

سومین همایش تجارت الکترونیک در خراسان جنوبی برگزار شد.

سومین همایش تجارت الکترونیک و کسب و کار اینترنتی با حضور گرکانی نژاد رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور ونقره کار مشاور رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و الفت دبیر انجمن صنفی کسب کارهای اینترنتی کشور رییس پلیس فتای خراسان جنوبی وشرکت مسئولین مربوطه برگزار شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4

 در این همایش ابتدا رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ضمن خیر مقدم وخوش آمدگویی با بیان اینکه در فضای تجارت الکترونیکی می‌توانیم کالاهای خود را به خوبی به دنیا معرفی کنیم و محصولات شاخص استان را می‌توان از طریق فضای مجازی معرفی و عرضه کرد افزود آموزش یکی از مسائلی است که در این بخش مغفول مانده است.

سید نعمت اله حقیقی با بیان اینکه آموزش می‌تواند گره‌گشای بهره‌وری و توسعه باشد، تصریح کرد: در بحث آموزش‌های کاربردی می‌تواند در ایجاد ارتباط بین صنعت، بازار و نیروی انسانی برای ایجاد سرمایه بیشتر موثر باشد که باید سرلوحه کار ما قرار گیرد.

حقیقی با اشاره به اینکه در توسعه تجارت حدود 24 تریلیون دلار مجموع صادرات کالا و خدمات صورت گرفته در دنیا است، افزود: حدود 66 درصد از این میزان صادرات مربوط به کشورهای توسعه‌یافته و حدود 25 درصد مربوط به حوزه IT و هایتک بوده است.

وی ادامه داد: در ایران حدود 0.01 درصد یعنی حدود 650 میلیون دلار از مجموع صادرات کشور مربوط به حوزه IT بوده است.

وی افزود: این آمار نشان می‌دهد در این حوزه باید بسیار کار شود و بستری مناسب برای توسعه تجارت در حوزه IT ایجاد شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه برای توسعه صنعت باید از حوزه IT برای امر بازاریابی استفاده کنیم، یادآور شد: باید تلاش کنیم فاصله خود را در حوزه تجارت الکترونیک نسبت به کشورهای توسعه‌یافته کاهش دهیم.

حقیقی اضافه کرد: امروز هر تولیدکننده که بتواند در محلی کار تولیدی کند که قیمت کالاهای مصرفیش کمتر باشد و در فضایی با مخاطبان بیشتر کالای خود را عرضه کند موفق است.

وی با اشاره به اینکه فضای تجارت الکترونیک فضایی است که می‌توانیم کالاهای خود را به خوبی به دنیا معرفی کنیم، یادآور شد: خراسان جنوبی محصولاتی شاخص همچون زرشک، زعفران ، عناب و منابع معدنی دارد که می‌توان آنها را از طریق فضای مجازی به دنیا معرفی و عرضه کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: امید است روزی برسد که بتوانیم قیمت تمام شده کالا را پایین و در سطح گسترده عرضه کنیم که یکی از راه‌‌‌های آن تجارت الکترونیک است.

وی اضافه کرد: آشنایی با مفاهیم تجارت الکترونیک، مزایای اینترنت برای ایجاد یا توسعه کسب و کار، نماد اعتماد الکترونیکی و فرآیند اعطای آن، آشنایی با مفاهیم امنیت اطلاعات و حقوق تجارت الکترونیک، دام ها، تهدیدها و پیش شرط های تجارت الکترونیک (باید ها و نباید ها) از دیگر محورهای برگزاری این همایش است.

حقیقی ادامه داد: در این همایش بازاریان و اصناف استان برای سوق دادن به سمت فروشگاه های مجازی علاوه بر فروش فیزیکی اطلاعات کافی را کسب کرده و با آن آشنا می شوند.

در ادامه رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور از 52 هزار میلیارد تومان خرید اینترنتی در سطح خرده فروشی در سال گذشته در کشور خبر داد و گفت: تاکنون 13 هزار نماد اعتماد برای تجارت الکترونیک در سطح کشور صادر شده است.

محمد گرکانی نژادبا بیان اینکه امنیت نقش مهمی در تجارت دارد اظهار داشت: پرداخت اینترنتی هم مخاطرات و پتانسیل‌هایی داردو بدون امنیت تجارت الکترونیک نخواهیم داشت.

گرکانی نژاد با بیان اینکه آموزش در بحث تجارت الکترونیک بسیار مهم است، تصریح کرد: در همین راستا بر آن شدیم که ابتدا با فعالان و مسئولان این حوزه تبادل اطلاعات نماییم و بیرجند سومین شهری است که از این امر استقبال کرده است.

گرکانی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه شود گستردگی ارتباط است و تجارت الکترونیک جایگاه ویژه‌ای در دنیا دارد که می‌توانند چنین جایگاهی را در ایران نیز داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه از بین 30 شرکت بزرگ دنیا جایگاه شرکت‌های IT بسیار بالا است، یادآور شد: برخی از شرکت‌های بزرگ دنیا با سرویس‌دهی درآمدهای کلانی را به دست می‌آورند که حتی از شرکت‌های نفتی، ساخت‌و ساز و پتروشیمی نیز جلوتر و در رده بالاتری قرار می‌گیرند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور افزود: بسیاری از کمپانی‌های بزرگ به مدد IT به کمپانی‌های بزرگ تبدیل شده‌اند.

گرکانی اضافه کرد: بالغ بر 15 شرکت از 30 شرکت بزرگ دنیا از IT به عنوان سرویس‌دهی و انجام کارهای سخت‌افزاری استفاده کرده‌اند.

وی به تعریف تجارت الکترونیک پرداخت و گفت: خرید یا فروش کالا و خدمات بر روی شبکه‌های کامپیوتری و مبتنی بر روش‌هایی که به ویژه برای سفارش گذاشتن یا دریافت سفارش طراحی شده باشند تجارت الکترونیک اطلاق می‌شود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور به انواع تجارت الکترونیک و خرید و فروش اینترنتی اشاره کرد و افزود: در تجارت الکترونیک مانند تجارت فیزیکی دو نوع تجارت شامل تجارت خرده‌فروشی B2C و تجارت عمده فروشی B2B وجود دارد.

گرکانی با بیان اینکه امروزه در دنیا با بحران محیط زیست رو به رو هستیم و تجارت الکترونیک از جمله مقوله‌هایی است که توسط افرادی که دوستدار طبیعت و محیط زیست هستند مورد توجه قرار گرفته است، یادآور شد: تجارت الکترونیک در کاهش آلودگی‌های محیط زیستی بسیار تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه براساس آمار سال 2012 حدود یک‌هزار میلیارد دلار در دنیا تجارت الکترونیکی B2C بوده است، افزود: همچنین در این سال میزان تجارت B2B حدود 12 میلیارد دلار بوده است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور ادامه داد: تجارت الکترونیکی B2C در دنیا در حال رشد است.

گرکانی با بیان اینکه موتور حرکت تجارت الکترونیکی از آمریکا شمالی آغاز به کار کرد، اضافه کرد: در سال 2013 تنها 35 درصد از تجارت الکترونیکی در سطح خرده فروشی مربوط به آمریکای شمالی بوده است.

وی تصریح کرد: در فضاهای فناوری محور تجارت الکترونیک اتفاق می‌افتد و این امر یک فرصت در تجارت الکترونیک به شمار می‌رود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور به بزرگترین شرکت‌های اینترنتی از نظر سطح درآمدی در سال 2014 اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین این شرکت‌ها مربوط به آمریکای شمالی و سپس مربوط به چین بوده که این نشان از درک جایگاه و اهمیت تجارت الکترونیک است.

گرکانی با بیان اینکه چین از بزرگترین اقتصادهای دنیا است، تصریح کرد: موتور محرکه رشد اقتصادی کشور چین تجارت الکترونیک بوده است.

وی با بیان اینکه نفوذ اینترنت در ایران 73 درصد بوده این بدان معنا است که 55 میلیون نفر در ایران کاربر اینترنت هستند، افزود: با توجه به این آمار باید گفت ورود به بازار اینترنتی می‌تواند مخاطبان انبوهی را به خود جلب کند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور ادامه داد: با اظهار تاسف کشور ایران در بین کشورهای جهان از نظر استفاده از تجارت الکترونیک جایگاه مناسبی ندارد ولی زیرساخت‌های لازم برای رشد آن وجود دارد.

گرکانی از 52 هزار میلیارد تومان خرید اینترنتی در سطح خرده فروشی در سال گذشته در کشور خبر داد و افزود: در سال 2014 حجم تجارت الکترونیک در دنیا یک‌هزار و 470 میلیارد دلار بوده و سهم ایران از این میزان با توجه به اینکه یک درصد جمعیت دنیا را دارد در تجارت الکترونیک نیز در سطح خرده فروشی به میزان یک درصد بوده است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به رشد تجارت الکتروینک در کشور تجارت الکترونیک در سال 95 در ایران به حدود 100 هزار میلیارد تومان در بخش B2C برسد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور با اشاره به اینکه دفتر تجارت الکترونیک در سال 81 در وزارت بازرگانی وقت شکل گرفت، یادآور شد: تجارت در فضای مجازی در قوانین کشور ایران به رسمیت شناخته شده و اساسنامه تجارت الکترونیک نیز در کشور وجود دارد.

گرکانی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌ها در تجارت الکترونیک اعتماد است، اضافه کرد: باید در تجارت الکترونیک به نماد اعتماد توجه شود که اگر بخواهیم از سایتی خرید نماییم باید به صورت زنده بر روی این نماد کلیک کرده و اگر به آن توجه نشود ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیریم.

وی با بیان اینکه در طول یک ماه براساس آمار اعلام شده از سوی پلیس فتای کشور از مجموع شکایات مبتنی بر خرید و فروش در فضای اینترنتی حدود 0.5 درصد مربوط به سایت‌های دارای نماد اعتماد بوده است، اضافه کرد: باید در تجارت الکترونیک توجه کنیم که گرفتار سایت‌های غیرواقعی نشویم.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور گفت: داشتن نماد اعتماد برای خرید و فروش اینترنتی در واقع شناسنامه سایت محسوب می‌شود و افرادی که از طریق سایت‌های دارای نماد اعتماد خریداری می‌کنند می‌توانند مورد حمایت قوانین قرار گرفته و حقوقشان قایل پیگیری است.

گرکانی با بیان اینکه نماد اعتماد قابل جعل نیست ولی قابل سوء استفاده است، توصیه کرد: اگر سایتی را نمی‌شناسیم قبل از اینکه در خود سایت دنبال نماد اعتماد باشیم باید وارد سایت نماد اعتماد شده و از آن آدرس مورد نظر برای خرید اینترنتی را جستجو کنیم.

وی از صدور 13 هزار فقره نماد اعتماد در کشور خبر داد و گفت: در خراسان جنوبی تاکنون 72 نماد اعتماد برای خرید و فروش‌های اینترنتی صادر شده است.

در ادامه رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی از کاهش 20 درصدی جرائم خریدهای اینترنتی در سال جاری نبست به سال گذشته در استان خبر داد و گفت: زیرساخت‌ها باید به گونه‌ای فراهم شود که فرصت برای سوء استفاده شیادان به وجود نیاید.

سید غلامرضا حسینی اظهار داشت: برای استفاده از فضای مجازی هر چند آموزش مولفه مهمی است ولی به تنهایی کافی نیست و باید فرهنگ‌ استفاده از فضای مجازی نیز در جامعه وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر جمعیت ایران را حدود 77 میلیون نفر برآورد کنیم، در حال حاضر حدود 55 میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌کنند.

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی ادامه داد: از مجموع کاربران اینترنت در ایران حدود 15 میلیون نفر در بحث توسعه و تجارت فعالیت می‌کنند ولی تنها 2 میلیون نفر کاربران هستند که کار مثبت انجام می‌دهند.

حسینی با بیان اینکه باید در حوزه تجارت الکترونیکی ورود پیدا کنیم و به سطح کشورهای توسعه یافته در سطح جهانی برسیم، افزود: باید برای ورود به فضای تجارت الکترونیک به گونهای رفتار کنیم که برای ورود به آن ابایی نداشته باشیم.

وی گفت: برخی از افراد که دانش بالایی نیز دارند چون احساس می‌کنند که دانش آنها در عرصه IT نیز بالاست وارد این عرصه شده ولی با اظهار تاسف در این حوزه گزیده می‌شوند.

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی ادامه داد: افرادی هستند که از فضای تجارت الکترونیک سوء استفاده و عدم اعتماد را برای مردم تسری می‌دهند.

حسینی با اشاره به اینکه ایران در تجارت الکترونیک رتبه 69 را دارد، افزود: در سال گذشته 68 میلیون تراکنش خرید اینترنتی در ایران داشته‌ایم.

وی از کاهش 20 درصدی جرائم خریدهای اینترنتی در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و یادآور شد: زیرساخت‌ها باید به گونه‌ای فراهم شود که فرصت برای سوء استفاده شیادان به وجود نیاید.

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی به برخی از مزایای تجارت الکترونیک اشاره کرد و گفت: حذف محدودیت‌های مکانی و زمانی، کاهش هزینه‌های تولیدی و افزایش درصد فروش از جمله این مزایاست.

حسینی یادآور شد: خرید کالاهایی که تحویل داده نمی‌شود، ارائه کالاهایی که با خصوصیات گفته شده در سایت مطابقت ندارد، تاخیرها و زحمت‌هایی که خرید آنلاین دارد، خدمات ضعیف پس از فروش، سوء استفاده از کارت‌های اعتباری افراد از جمله معایت تجارت الکترونیک است.

وی اضافه کرد: تمام هدف ما در تجارت الکترونیک این است که کالا بدون واسطه به مشتری برسد و برای تحقق این امر باید ابتدا فرهنگ صداقت را در دستور کار داشته باشیم.

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی با بیان اینکه در ایران 96 درصد جرائم سایبری کشف می‌شود، تصریح کرد: محکم پای کار آمده‌ایم که بستر امنی برای فضای فیزیکال و فضای مجازی ایجاد کنیم.

حسینی به خطرات تهدیدکننده تجارت الکترونیک اشاره کرد و گفت: مسائل مهم امنیتی در تجارت الکترونیکی، تایید هویت با اصالت، محرماندگی و خصوصی بودن و پیدایش پول‌های مجازی غیرمعتبر از جمله این خطرات است.

وی با بیان اینکه نماد اعتماد الکترونیکی نمادی ارزشی است به شرط آنکه این نماد اصل باشد، یادآور شد: یکی از راه‌های تشخیص اصل بودن نماد اعتماد الکترونیک قابلیت کلیک کردن روی آن است.

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی گفت: در آدرس بانک‌ها برای باز کردن درگاه‌ها باید https وجود داشته باشد و این امر یکی از راه‌های تشخیص اصلی بودن و جعلی بودن درگاه‌هاست.

حسینی به خطرات تهدیدکننده تجارت الکترونیک اشاره کرد و گفت: مسائل مهم امنیتی در تجارت الکترونیکی، تایید هویت با اصالت، محرماندگی و خصوصی بودن و پیدایش پول‌های مجازی غیرمعتبر از جمله این خطرات است.

وی با بیان اینکه نماد اعتماد الکترونیکی نمادی ارزشی است به شرط آنکه این نماد اصل باشد، یادآور شد: یکی از راه‌های تشخیص اصل بودن نماد اعتماد الکترونیک قابلیت کلیک کردن روی آن است.

 

 

 

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.5864618619283
Query time: 3.7399298350016