X
سه شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ ۱۳:۵۹ ۸۴۴
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   طبس   شهرستانها   قاین  
 بین الملل   نهبندان   فردوس   وزارتخانه  
 سربیشه   معدن   تجارت   سرایان  
 آموزش و پژوهش   درمیان   استان   بشرویه  
 زیرکوه   صنعت   بازرسی   خوسف  
 صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده   اخبار نوروز95   اخبار درگاه طبس  
 اطلاعیه ها  
چچ
کارخانه کک‌سازی طبس؛ نیازمند سرمایه در گردش و همکاری بانک‌ها

کارخانه کک‌سازی طبس؛ نیازمند سرمایه در گردش و همکاری بانک‌ها

کارخانه کک‌سازی طبس در یک قدمی تولید راه‌اندازی آن نیازمند سرمایه در گردش و همکاری بانک‌ها دارد.

کارخانه کک سازی طبس نخستین کارخانه کک سازی به روش بازیافت حرارت در ایران می‌باشد که به دلیل وجود معادن مختلف زغال سنگ در منطقه طبس شرایط ویژه‌ای دارد.
کل ظرفیت کارخانه 2.1 میلیون تن کک در سال است که در دو فاز تکمیل خواهد شد و در فاز اول ظرفیت 450 هزار تن کک در سال با راه اندازی 6 باتری کک سازی که شامل 102 سلول می‌باشد که حدود 43 هزار تن تجهیزات شامل مواد نسوز، مکانیکی و الکترونیکی از کشور چین خریداری و به ایران منتقل شده است.
در فاز دوم ‌‌نهایت تعداد باتری‌ها به 16 عدد افزایش می‌یابد که ظرفیت تولید کارخانه را به 2.1 میلیون تن کک در سال می‌رساند و در این فاز گاز خروجی سلول‌های در نیروگاه با استفاده از نصب بویلر، توربین و ژنراتور این گاز تولید برق خواهد کرد که با این کار در انرژی و هزینه کارخانه صرفه جویی می‌شود.
برق تولید شده در این کارخانه 96 مگاوات خواهد بود که این کارخانه را به تولید دو محصول کک و برق می‌توان نام برد.
معاونت بهره برداری کارخانه کک طبس در مورد راه اندازی کارخانه کک سازی طبس، اظهار داشت: مشکلی برای راه اندازی این کارخانه وجود ندارد و برای راه اندازی دو مرحله نیاز است که مرحله نخست مرحله پیش گرم باتری‌های نصب شده است که دو ماه زمان می‌برد.
حسین شهسواری افزود: بعد از مرحله پیش گرم تولید آغاز و دو ماه طول می‌کشد تا کارخانه تولید آن به ظرفیت اسمی برسد و درحال حاضر کارخانه در مراحل خرده کاری است.
وی گفت: اکنون سرمایه در گردش بزرگ‌ترین مشکل و مانع مرحله پیش گرم باتری‌ها است که اگر این مشکل برطرف شود مرحله پیش گرم باتری را آغاز می‌کنیم.
معاونت بهره برداری کارخانه کک سازی طبس تصریح کرد: باتری‌های نصب شده در کارخانه شامل 6 بلوک یا باری بوده که در فاز 450 هزار تن کک در سال تولید می‌کند که برای نخستین بار این نوع باتری‌ها در کشور راه اندازی می‌شود.
شهسواری بیان کرد: ابتدا ما برای راه اندازی با دو بلوک شروع می‌کنیم و بعد تولیدات کارخانه را آغاز و بلوک‌ها یا باطری‌ها به 850 سانتی گراد می‌رسند که پس از آن نباید بلوک‌ها سرد شوند زیرا اگر در این مرحله تولید آغاز نشود هزینه بسیار زیادی صرف گرم نگه داشتن باتری‌ها می‌شود.
وی افزود: پس از اینکه دو بلوک راه اندازی شود بلافاصله گرم کردن 4 بلوک دیگر این کارخانه‌ها آغاز می‌شود و 250 میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری این پروژه است که اکنون تنها معطلی برای شروع تولید هزینه زیادی است که با بانک‌ها رایزنی کرده‌ایم و منتظر پاسخ هستیم.
شهسواری بیان کرد: تا قبل از اینکه مراحل ساخت به اتمام نرسد سرمایه در گردش از طرف بانک‌ها اعمال نمی‌شود و خوشبختانه تمام مسئولان استانی با این پروژه همکاری خوبی دارند و در وزارتخانه صنعت و معدن نیز در مورد این پروژه مثبت فکر می‌کند و تنها مشکلی که در حال حاضر وجود دارد بانک‌ها هستند.
معاونت بهره برداری کارخانه کک سازی طبس تصریح کرد: در فاز دوم این کارخانه دو بلوک دیگر اضافه و مجموع بلوک‌های به هشت بلوک می‌رسد و این کارخانه در فاز دوم هشت بلوک در موازات این بلوک‌ها آغاز می‌شود که ظرفیت نهایی کارخانه را به 2.1 میلیون تن کک در سال می‌رساند.
شهسواری بیان کرد: در بحث توسعه این کارخانه مبحث نیروگاه تولید برق را در پیش داریم که موضوع مهمی است و بحث‌های اولیه آن آغاز شده است و گازی که از زغال سنگ تولید مساعد می‌شود 120 تا 800 هزار درجه دما دارد و در اثر پخت زغال سنگ تا به دست آوردن کک نیروگاه این حرارتی که از دست می‌رود تبدیل به برق می‌کند.
معاونت بهره برداری کارخانه کک سازی طبس تصریح کرد: با راه اندازی این نیروگاه پس از فعالیت کارخانه برق تولید شده از کارخانه از مصرف کارخانه بیشتر است و می‌توانیم آن را بفروشیم.
شهسواری بیان کرد: برق تولید شده جزو انرژی پاک محسوب می‌شود و به همین دلیل این تکنولوژی در کارخانه کک طبس نسبت به کارخانه‌ها کک سازی زرند و ذوب آهن اصفهان روش تولید کک با بازیافت حرارتی است.
وی با اشاره به اینکه این پروژه در زمینی به مساحت 300 هکتار احداث شده است، افزود: این کارخانه برای 300 نفر اشتغال مستقیم و میزان اشتغال غیر مستقم آن هم نیز قابل ملاحظه است زیرا روزانه 200 تریلر باید این مواد تولید شده را از کارخانه خارج کنند.
معاونت بهره برداری کارخانه کک سازی طبس تصریح کرد: عمده زغال سنگ از معدن طبس است اما همه مواد اولیه از این معدن نیست به دلیل اینکه در یک معدن زغال سنک همه کانی‌ها و جود ندارد و زغال سنگ ترکیبات مختلفی دارد که از معدن زغال سنگ طبس و شمال نیز مواد اولیه خریداری خواهد شد.
شهسواری بیان کرد: کک مصارف مختلفی مانند تولید فولاد، کوره بلند چدن، صنایع تولید قند، تولید پی وی سی دارد.
وی با اشاره به اینکه برای تولید 450 هزار تن کک به 600 هزار تن زغال سنگ نیاز داریم، افزود: برای تبدیل کک به زغال سنگ 25 درصد آن تبدیل به گاز و 75 درصد آن تبدیل به کک می‌شود.
معاونت بهره برداری کارخانه کک سازی طبس گفت: کک در ذوب آهن بیشترین مصرف را دارد و ذوب آهن تعیین کننده قیمت کک است که قیمت کک بر اساس خرید از خارج و کیفیت تولید آن انجام می‌شود.
شهسواری بیان کرد: ما در حوزه فروش کک مشکلی نخواهیم داشت زیرا ما در این حوزه وارد کننده هستیم و فقط بحث کیفیت را دنبال داریم که بتوانیم با سایر محصولات رقابت کنیم.
وی با اشاره به مزیت‌های این پروژه، افزود: هر چند آلودگی این صنعت نزدیک به صفر است اما دور بودن از آبادی و شهر مزیت به شمار می‌رود و در کنار معدن هستیم و تهیه مواد اولیه راحت است و از مزیت‌ها دیگر این پروژه است و این پروژه در منطقه محروم راه اندازی شده است و برای مردم اشتغالزایی دارد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.9440833727519
Query time: 3.1525683403015