X
پنجشنبه, ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۵۰ ۱۷۵۰
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   طبس   شهرستانها   قاین  
 بین الملل   نهبندان   فردوس   وزارتخانه  
 سربیشه   معدن   تجارت   سرایان  
 آموزش و پژوهش   درمیان   استان   بشرویه  
 زیرکوه   صنعت   بازرسی   خوسف  
 صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده   اخبار نوروز95   اخبار درگاه طبس  
 اطلاعیه ها  
چچ
عملیات احداث کارخانه گندله سازی فولاد اوایل 94 کلید می خورد

عملیات احداث کارخانه گندله سازی فولاد اوایل 94 کلید می خورد

در گفتگوی اختصاصی مدیر عامل کارخانه گندله سازی فولاد بیرجند عنوان شد: عملیات احداث کارخانه گندله سازی فولاد اوایل 94 کلید می خورد اشتغال بیش از 1000 نفر در کارخانه گندله سازی فولاد بیرجند/ حمایت استاندار و مسئولان استان از سرمایه گذاران قابل تحسین است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4

کارخانه گندله سازی فولاد بیرجند با تولیدی سالانه یک و دو دهم میلیون تن کنسانتره و گندله در 2 سال آینده طی دو فاز ساخته خواهد شد و میزان تولید گندله در هر فاز 6 هزار تن خواهد بود.

فاطمه صیادی علمداری در گفتگوی با روزنامه آوای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ساخت کارخانه گندله سازی فولاد بیرجند از حدود چهار سال پیش در دستور کار قرار گرفته است اعلام کرد از ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید و انتصاب مهندس خدمتگزار به سمت استاندار خراسان جنوبی این پروژه رونق بیشتری گرفته است و با حمایت و همکاری نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی، استاندار خراسان جنوبی و مدیران استانی از ابتدای سال 94 مراحل ساخت این پروژه شروع خواهد شد و دو سال بعد به بهره برداری خواهد رسید. وی ادامه داد: در یک سال اخیر با حمایت استاندار خراسان جنوبی و سایر مدیران و نمایندگان استان انگیزه بیشتری برای حضور بخش خصوصی در استان ایجاد شده است و استاندار تمام تلاش خود را برای سرمایه گذار و حمایت از سرمایه گذاران و بخش خصوصی در استان را انجام می دهند که بسیار ارزشمند و قابل تحسین می باشد.

علمداری در ادامه به معرفی کارخانه گندله سازی فولاد بیرجند اشاره و عنوان کرد: این مجتمع با تولیدی سالانه یک و دو دهم میلیون تن کنسانتره و گندله در دو فاز ساخته خواهد شد که میزان تولید گندله در هر فاز 6 هزار تن خواهد بود. در این مجتمع که در دو فاز ساخته می شود در هر فاز آن 507 نفر اشتغال مستقیم و بیش از هزار نفر اشتغال غیر مستقیم خواهند داشت که مجموعاً با راه اندازی آن 1000 نفر اشتغال مستقیم و 2000 اشتغال غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.

 

تاکنون تأمین 5 میلیون تن مواد اولیه مجتمع گندله سازی فولاد در استان قطعی شده است

مدیر عامل مجتمع گندله سازی فولاد بیرجند از طرح توسعه این مجتمع خبر داد و بیان کرد: همان طور که به استاندار محترم قول طرح توسعه این مجتمع را داده ایم؛ بعد از راه اندازی فاز یک طرح توسعه مجتمع و راه اندازی تولید آهن اسفنجی ذوب، صنایع وابسته به گندله سازی را نیز اجرا خواهیم کرد یک مجتمع فولادی از سنگ آهن تا شمش را اجرا کنیم. وی به مواد اولیه این مجتمع اشاره کرد و گفت: یک مقداری از مواد اولیه این کارخانه در بیرجند تأمین می شود که با دستور استاندار محترم مقرر شده آنچه که از مواد اولیه در شهرستان وجود دارد در اختیار کارخانه قرار بگیرد. به گفته وی تا نون تأمین 5 میلیون تن مواد اولیه در استان قطعی شده و چندین معدن دیگر در استان نیز در حال مطالعه و اکتشاف می باشد که امیدواریم بتوانیم از این معادن نیز مواد اولیه مجتمع را تأمین کنیم.

 

پیگیری استاندار برای گرفتن تسهیلات ارزی برای خرید دستگاه ها و ماشین آلات این مجتمع

علمداری ادامه داد: با دستور استاندار به اداره کل صنعت معدن و تجارت استان نیز مقرر شده که هماهنگی لازم با معدن سنگان خواف برای تأمین مواد این کارخانه صورت گیرد که مدیرکل صنعت معدن در حال یگیری این موضوع می باشند.

علمداری به تسهیلات ارزی این مجتمع نیز اشاره کرده و افزود: استاندار محترم پیگیر موضوع تسهیلات ارزی برای خرید دستگاه ها و ماشین آلات این مجتمع هستند که با تأمین مواد اولیه این کارخانه مشکل تسهیلات از صندوق توسعه ملی برطرف خواهد شد. وی با یادآوری نیاز صنعت فولاد به آب فراوان ادامه داد: قرار شده با همکاری آب منطقه ای استان از پساب آب و فاضلاب شهر بیرجند و آب های که بیشتر می توان استفاده کرد در اختیار این مجتمع قرار گیرد. وی اظهار کرد: در همه مجتمع های فولاد مشکل آب وجود دارد اما این مجتمع با توجه به یک دانش جدید و تحقیق هایی که انجام شده میزان آب مصرفی این مجتمع از سایر مجتمع های مشابه بسیار پایین تر خواهد بود.

 

از ضایعات و کنسانتره سنگ آهن، طرح های آجرهای صنعتی و سرامیک های صنعتی ایجاد خواهیم کرد

 

علمداری به مشکل زیست محیطی این مجتمع اشاره و افزود: مشکل کوچکی در حوزه محیط زیست این مجتمع پیش آمده بود که به دستور شخص استاندار و همکاری اداره کل محیط زیست مقرر شده مشکل محیط زیست برطرف شود و تا کنون 90 درصد مشکل نیز برطرف شد و امیدواریم طی هفته های آینده تمام مشکل برطرف شود. وی بیان نمود در صورت همکاری و حمایت مسئولین استان در این مجتمع گندله سازی از ضایعات و کنسانتره سنگ آهن، طرح های آجرهای صنعتی، سرامیک های صنعتی و صنایع وابسته را ایجاد خواهیم کرد.

مدیرعامل مجتمع گندله سازی بیرجند ضمن تشکر و قدردانی از استاندار و سایر مسئولین استان اظهار امیدواری کرد سایر سرمایه گذاران در استان خراسان جنوبی حضور یابند و از قابلیت های این استان نهایت استفاده را ببرند.

شایان ذکر است: محصول تولیدی این کارخانه که گُندله نامیده می شود از نرمه سنگ آهن و سایر مواد افزودنی که نخست خام و سپس پخته شده و سخت می‌شود، تولید و برای احیا به روش سنتی تولید آهن در کوره بلند و یا روش‌های متعدد احیای مستقیم به کار می‌رود. کنسانتره محصول این کارخانه به صورت کانه های آهن دانه ریزی می‌باشد که در این شکل قابل مصرف نیستند بنابراین نرمه‌های آهن را به صورت گندله در می‌آورند که به عنوان فراورده میانی از معدن تا کوره‌های تولید آهن و فولاد در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی که گندله‌ها ماده اولیه به شمار می‌آیند، لذا باید درکوره‌های احیا ویژگی مکانیکی، شیمیایی و حرارتی مطلوبی را داشته باشند. در واقع هدف واحد گندله سازی تبدیل کنسانتره آهن به گندله آهنی با هندسه و تخلخل یکنواخت است. استحکام مکانیکی زیاد و یکنواخت، مقاومت به سایش، استحکام مکانیکی کافی حتی در برابر تنش گرمایی در محیط های احیا کننده و قابلیت چسبندگی کم از خواص گندله می باشد.

مدیر عامل کارخانه گندله سازی فولاد بیرجند حمایت استاندار خراسان جنوبی و مسئولین استان از بخش خصوصی و سرمایه گذاران را قابل تحسین دانست و افزود: از اوایل سال آینده ساخت پروژه گندله سازی فولاد بیرجند شروع خواهد شد.

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 5.6003993352254
Query time: 4.5797543525696