X
پنجشنبه, ۰۶ آذر ۱۳۹۳ ۰۹:۵۵ ۴۴۰
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   طبس   شهرستانها   قاین  
 بین الملل   نهبندان   فردوس   وزارتخانه  
 سربیشه   معدن   تجارت   سرایان  
 آموزش و پژوهش   درمیان   استان   بشرویه  
 زیرکوه   صنعت   بازرسی   خوسف  
 صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده   اخبار نوروز95   اخبار درگاه طبس  
 اطلاعیه ها  
چچ
30درصد سهم صادرات به افغانستان متعلق به خراسان جنوبی است.

30درصد سهم صادرات به افغانستان متعلق به خراسان جنوبی است.

رییس سازمان صنعت،معدن وتجارت خراسان جنوبی پس از بازدید از دفتر خبرگزاری تسنیم در خراسان جنوبی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در بیرجند با بیان اینکه شرایط جغرافیایی افغانستان نشان می دهد که این استان خوشبختانه جایگاه ویژه ای در صادرات به افغانستان دارد افزود: در حال حاضر از کل صادرات ایران به این کشور حدود 30 درصد سهم خراسان جنوبی است .

 

 

 رییس سازمان صنعت،معدن وتجارت خراسان جنوبی پس از بازدید از دفتر خبرگزاری تسنیم در خراسان جنوبی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در بیرجند با بیان اینکه شرایط جغرافیایی افغانستان نشان می دهد که این استان خوشبختانه جایگاه ویژه ای در صادرات به افغانستان دارد افزود: در حال حاضر از کل صادرات ایران به این کشور حدود 30 درصد سهم خراسان جنوبی است .

سید نعمت اله حقیقی واردات سالیانه افغانستان از کشورهای مختلف راحدود 8 میلیارد دلار عنوان کرد وافزود در هفت ماهه اول سال جاری حدود یک میلیارد و435میلیون دلار از طریق جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است .

حقیقی افزود: طی این مدت 377میلیون دلار کالا از مرزهای استان خارج شده که حدود280 میلیون دلار آن مربوط به ماده116 از مرزهای استان خارج شده حدود 96 میلیون دلار از کالاهای خروجی تشریفات آن در گمرکات وبازارچه های مرزی استان خراسان جنوبی صورت گرفته است.

و ی اظهار داشت به اعتقاد من خراسان جنوبی استانی است که 100 درصد در میسر پیشرفت قرار دارد و دلیل آن وجود 4 بازارچه مرزی و حدود 450 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان است، افغانستان به عنوان یک کشور در حال توسعه است و ثبات سیاسی افغانستان به ما کمک می کند که برنامه ریزی دقیقی در عرصه توسعه افغانستان انجام دهیم.

حقیقی بابیان اینکه فراه به عنوان یک مرکز اجتماعی به تمام ملزومات ساخت و ساز و ساختمان و مایحتاج غذایی نیازمند است و این ها جزو نقاط قوت برای توسعه استان است تصریح کرد: این موارد در ایجاد توسعه اقتصادی به ما کمک می کند که بتوانیم نیازمندی های این استان را کاملاً شناسایی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برای افغانستان یک کارشناس وِیژه در سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان درنظر گرفته شده و مشغول به کار است گفت: میز کارشناسی افغانستان دراین سازمان فعال شده است.

وی اظهار کرد: خوشبختانه باشناخت و ارتباطات خوبی که با برخی از تجار داریم می توانیم در ایجاد زیر ساخت های توسعه ، به خصوص راه فراه و همچنین فعال کردن بازارچه ها، ایجاد زیر ساخت های خاص، ازجمله ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در بازارچه ها، ایجاد فضایی برای مراودات اقتصادی و توزیع سوخت، ارائه گاز بصورت کپسولی وتوزیع آرد بازارچه های استان را رونق دهیم.

وی افزود: در نظر داریم شرایطی مهیا کنیم تا برای برخی کالاها ورود موقت بگیریم و پس از فراوری مجدد به این استان و کشور افغانستان ارائه دهیم. این موارد جزء نقاط قوتی است که می تواند به عنوان پیشران در توسعه کمک کند که دراین راستا تصمیماتی اتخاذ شده که تولید صنایع ساختمانی در اولویت است.

سید نعمت الله حقیقی با اشاره به کمبود های ناشی از عدم زیر ساخت های لازم در بازارچه های مرزی استان است اظهار کرد: با پیگیری های انجام شده 4 میلیارد تومان از سازمان توسعه سازمان توسعه تجارت مطالبه شده که مقرر شد این میزان اعتبار از محل منابع ایمیدرو برای ایجاد زیر ساخت های بازارچه مرزی میل 78 ( ماهیرود) و احداث مهمانسرا و 30 واحد اقامتی در آن اختصاص یابد.

پرداخت جوایز معوق تجار خراسان جنوبی تاپایان سال

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: با پیگیری انجام شده توسط وزارت صنعت،معدن وتجارت جوایز صادراتی امسال در بودجه سال 94 دیده خواهد شد و وزیر صنعت ومعدن هم به طور جدی این مسئله را پیگیر هستند تا جوایز صادراتی مجدد احیاء شودالبته با نگاه ویژه به صادرات محصولات تولیدی(های تک)وخدمات فنی ومهندسی .

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات صادرکنندگان استان ایران کد بوده است افزود: با مکاتبات انجام شده به دنبال آن هستیم تا الزام ایران کد را بر داریم و بتوانیم جوایز صادراتی معوقه را تا پایان امسال پرداخت کنیم.

ایجاد شهرک خاص صنایع ساختمانی درشهرستان زیرکوه

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار کرد: به این میزان بسنده نمی کنیم و اعتقاد ما این است که یک شهرک خاص که احتمالاً شهرک صنعتی زیرکوه است را به صنایع ساختمانی اختصاص یابد که تمام محصولات ساختمانی مورد نیاز ساخت وساز که در در کشور افغانستان و بازسازی منطقه از جمله آجر، مصالح ساختمانی ، سیمان مورد نیاز است در این شهرک تولید کنیم و آمادگی داریم تا تجار منطقه فراه در این شهرک سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره مزیت های این شهرک گفت: صنعت ساختمان دایره تاثیر اقتصادی حمل و نقل دارد یعنی اگر یک کارخانه سیمان در مرز و یک کارخانه سیمان در مرکز داشته باشیم،کارخانه سیمان در مرکز کشور عملاً دیگر عرصه رقابت نسبت به این کارخانه که نزدیک مرز است ندارد. در این راستا مصالح ساختمانی باید نزدیک محل مصرف باشند و باید این نیاز سنجی را هر چه سریعتر انجام داده و وارد این عرصه شویم.

توسعه وتقویت زمینه آموزش های حرفه ای با کشور افغانستان

حقیقی با اشاره به دیدار خود با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: دراین دیداربر توسعه و تقویت زمینه آموزش های حرفه‌ای، صنعتی، دانشگاهی و ارائه بورس تحصیلی به افراد نخبه ای که در استانهای مرزی ازجمله فراه افغانستان است تاکید شد.

وی گفت: امیدواریم با همکاری نمایندگی وزارت خارجه در استان بتوانیم بر اساس شرح وظایفی که دارند کنسولگری افغانستان و ایران را فعال و مراودات اجتماعی را افزایش دهیم.

وی افزود: این روند سبب خواهد شد عرصه برای ارتباطات اقتصادی ایجاد شودو رونق اقتصادی با همین مراوده اجتماعی است.

وی همچنین از توریسم درمانی به عنوان یک نقطه بسیار مثبت یاد کرد وگفت : چون 100 هزار نفر جمعیت در کشور افغانستان و کنار مرز ما هستند، این بسیار برای اینکه مشکلات درمانی آنها را ببینیم حائز اهمیت است خوشبختانه امکانات و زیرساخت های پزشکی هم در استان هم از نظر نیروی انسانی و هم نظر درمان فراهم است و ما باید در زمینه اقداماتی انجام دهیم.

رئیس سازمان صنعت معدن وتجارت خراسان جنوبی بیان کرد: این اقدامات تقریباً سیاسی می تواند در سطوح استاندارها که البته استاندار خراسان جنوبی اعمال نظر دارند تسهیل شود و دنبال این هستیم.

  حقیقی گفت: در این دیدار همچنین چند مصوبه، از جمله فروش سوخت در بازارچه ها، اعزام هیات های تجاری به دو نمایشگاه خارجی و ایجاد نمایشگاه در خارج از کشور پیشنهاد شده که مورد موافقت قرار گرفته و امیدواریم اتاق بازرگانی با درایت و مدیریت خوب بتواند این عرصه را فعال کند و این بخش به عهده ماست که چگونه بتوانیم به این عرصه ورود پیدا کنیم.

 

 

 

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.4377980232239
Query time: 2.4772550264994