X
شنبه, ۰۱ آذر ۱۳۹۳ ۱۴:۰۳ ۵۲۰
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   طبس   شهرستانها   قاین  
 بین الملل   نهبندان   فردوس   وزارتخانه  
 سربیشه   معدن   تجارت   سرایان  
 آموزش و پژوهش   درمیان   استان   بشرویه  
 زیرکوه   صنعت   بازرسی   خوسف  
 صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده   اخبار نوروز95   اخبار درگاه طبس  
 اطلاعیه ها  
چچ
کارگروه توسعه صادرات استان با حضور مقامات کشوری برگزار شد

کارگروه توسعه صادرات استان با حضور مقامات کشوری برگزار شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی امروز صبح در کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی که با حضورمعاون سازمان توسعه تجارت ایران و نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران برگزارشد اظهار داشت: در این کارگروه چهار موضوع محور کار در نظر گرفته شده است که از جمله آن می‌توان به عملکرد مختصری بر توسعه تجارت، صادرات و واردات کشور، نقش و اهمیت محصولات کشاورزی و مزیت‌های آن، نارسایی تجاری خراسان جنوبی و پیشرفت پروژه منطقه ویژه اقتصادی اشاره کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی امروز صبح در کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی که با حضورمعاون سازمان توسعه تجارت ایران و نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران برگزارشد اظهار داشت: در این کارگروه چهار موضوع محور کار در نظر گرفته شده است که از جمله آن می‌توان به عملکرد مختصری بر توسعه تجارت، صادرات و واردات کشور، نقش و اهمیت محصولات کشاورزی و مزیت‌های آن، نارسایی تجاری خراسان جنوبی و پیشرفت پروژه منطقه ویژه اقتصادی اشاره کرد.

سید نعمت‌اله حقیقی با بیان اینکه واردات سالیانه کشور افغانستان 8 میلیارد دلار است، تصریح کرد:که در هفت ماهه اول سال جاری یک میلیارد و435میلیون دلار از طریق جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است که30درصد سهم خراسان جنوبی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه چنانچه 50 درصد از تامین بازار افغانستان را ما انجام دهیم نسبت به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس تجارت ما کم است، یادآور شد: باید نگاه ما به مرکز بوده و بازارهای خود را شناسایی کنیم.

حقیقی با بیان اینکه در مورد زیرساخت‌های مجازی برای توسعه تجارت ضعیف هستیم، ادامه داد: تجار ما تنها بازار افغانستان را می‌شناسند و به بازاری جز این کشور نتوانسته‌ایم ورود پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه تجارت خراسان جنوبی نیاز به کمک دارد، گفت: کمک به این استان یکی از دغدغه‌های ما است که در زمینه‌های زیرساخت‌ها، اعزام هیئت‌ها به نمایشگاه دبی و ایجاد نمایشگاه در خارج از کشور باید انجام شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی زرشک را یکی از کالاهای استراتژیک وانحصاری ومزیت دار استان دانست و افزود: صادرکننده ما قدرت معرفی این محصول در سایر کشورها ندارد و در این زمینه باید دولت کمک کند.

حقیقی با بیان اینکه ما سه واحد فرآوری زرشک در استان داریم، اضافه کرد: در حال حاضر این واحدها دچار مشکل شده‌اند و ما باید برای معرفی آنها در خارج از کشور آنها را حمایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در مدت هشت ماهه سال جاری 22 پله در فضای کسب و کار ارتقاء پیدا کرده‌ایم .

معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران نیز در کارگروه توسعه صادرات استان اظهار داشت: تشکیل سازمان توسعه تجارت ایران یک نیاز جهانی بوده است که از اولویت های برنامه های این سازمان قرار گرفتن در جایگاه جهانی و عضویت جهانی می باشد.

یغمور قلی زاده با بیان اینکه ظرفیت سازی برای صادرات از وظایف این سازمان به شمار می رود گفت: در این خصوص باید جهت دهی صادراتی صورت پذیرد.

وی اذعان داشت: در بحث تسهیل مقررات و آموزش و اطلاع رسانی باید اقدامات اساسی انجام شود و این سازمان آمادگی لازم برای اعزام مدرس به این استان را دارد.

وی افزود: پیگیری ها برای ایجاد زیر ساخت ها در این استان انجام خواهد شد که برای سال آینده، ردیف بودجه ای برای زیر ساخت ها تعریف شده است.

قلی زاده دبیرخانه شورای عالی صادرات را مهم ترین بخش در سارمان توسعه تجارت ایران دانست و گفت: این دبیرخانه از 17 وزیر تشکیل شده است که شخص رئیس جمهور نیز درآن حضور دارد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات موجود در بخش صادرات تنها در زمینه زیر ساخت ها نمی باشد اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد بحث حمایت ها است که متاسفانه از سال 89 در ادبیات صادرات کشور، حمایت از صادرات حذف شده است.

قلی زاده تصریح کرد: صادرات وظیفه یک بخش خاص نیست و همه باید در این زمینه فعالیت داشته باشند که بخش خصوصی در این زمینه نقش مهمی را برعهده دارد.

معاون توسعه کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه صادر کننده ما در یک شرایط بسیار سخت رقابت می کند ابراز داشت: متاسفانه فرهنگ صادرات به گونه ای که در سایر کشورها وجود دارد، در کشور ما جا نیفتاده است.

وی خاطر نشان کرد: استان خراسان جنوبی از جمله مکان هایی است که در زمینه معدن بسیار توانمند است که می توان با جذب سرمایه گذار از کشورهایی مانند قطر و عمان در این زمینه فعالیت های بسیاری انجام داد.

قلی زاده با بیان اینکه پیگیری در مورد آب اسید استان صورت خواهد گرفت گفت: عزم جدی برای حل مشکلات و زیر ساخت ها وجود دارد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در کارگروه توسعه صادرات استان گفت: همسایگی خراسان جنوبی با کشور افغانستان یک فرصت است که این فرصت می‌تواند برای اشتغال‌زایی و کسب درآمد این استان مفید باشد.

پدرام سلطانی امروز در کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی، با اشاره به کم توجه‌ای به موقعیت ویژه خراسان جنوبی اظهار کرد: خراسان جنوبی در زمینه آب دارای محدودیت است و این محدودیت در سال‌های آینده تشدید می‌شود و باید براساس این محدودیت حرکت کرده و تولید و اشتغال را از کشاورزی به صنعت تغییر داد.

وی با اشاره به اینکه نگاه مسئولان استانی نسبت به صادرات باید فرصت‌محور باشد، ادامه داد: نمی‌توان انتظار داشت خراسان جنوبی در قبال استان‌های توسعه ‌یافته کشور در زمینه صنعت برای تامین نیازهای داخلی رقابت جدی داشته باشد ولی در افغانستان می‌‌تواند این رقابت را طراحی کند.

وی راه نجات این استان کمتر توسعه یافته را صادرات دانست و افزود: همسایگی این استان با کشور افغانستان یک فرصت است که این فرصت می‌تواند برای اشتغال‌زایی و کسب درآمد این استان مفید باشد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران نباید از فرصت‌های گردشگری و درمانی استان غافل باشیم، تصریح کرد: در خراسان رضوی در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است و خراسان جنوبی به سبب نزدیکی به ولایت افغانستان در این زمینه می‌تواند اقدامات خوبی صورت گیرد.

سلطانی با بیان اینکه در بخش خصوصی و دولتی فعالیت‌های اقتصادی استان را بر مبنای بازار افغانستان طراحی نکرده‌ایم، خاطرنشان کرد: کشور افغانستان نیاز زیادی به انرژی دارد و برای تامین انرژی این کشور هیچ کشوری بهتر از ایران و ترکمنستان نیست و در این زمینه باید برنامه‌ریزی جدی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از مکان‌هایی که می‌تواند صادرات به افغانستان را انجام دهد خراسان جنوبی است، یادآور شد: گمرک این استان باید به یک معبر تبدیل شود، که در تسهیل مسائل گمرکی پیشرفت خوبی در یک سال گذشته داشته‌ایم.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار خراسان جنوبی گفت: راه برون رفت مشکلات مردمی که در مرز سکونت دارند افزایش صادرات وتعاملات با افغانستان است.

ابراهیم رضایی در جلسه کارگروه صادرات استان که پیش از ظهر امروز برگزار شد اظهار داشت: خراسان جنوبی 10 درصد مساحت کشور و یک درصد جمعیت کشور را در برمی گیرد.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار خراسان جنوبی به نقاط ضعف موجود در راه صادرات در استان اشاره کرد و گفت: نبود صنایع تبدیلی بخش کشاورزی از جمله مشکلات این بخش به شمار می رود.

رضایی اذعان داشت: متاسفانه ما دراین استان با ضعف نبود مشارکت ها و بازرگانان روبه رو هستیم.

وی با اشاره به رایزنی هایی که با مسئولین استان فراه افغانستان صورت گرفته است گفت: در46 بند با والی فراه به نتیجه رسیده ایم که از جمله آن مباحث کشاورزی است.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار خاطر نشان کرد: ایجاد بانک اطلاعاتی از جمله مواردی است که قرار است هرچه سریع تر ایجاد شود.

رضایی افزود: اولویت اول ما، مباحث مرز به شمار می رود که نقش کلیدی در توسعه منطقه دارد.

وی با بیان اینکه بازار هدف درنظر گرفته شده برای مبادلات استان ،افغانستان است، گفت: تفاهم نامه برای این مباحث به افغانستان فرستاده شده است.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار تصریح کرد: ایجاد نمایندگی وزارت امور خارجه راهی برای تسهیل و تسریع فرآیند ها می باشد که خوشبختانه در استان تاسیس شده است.

رضایی اظهار کرد: به دنبال راه اندازی پرواز بیرجند- کابل هستیم و اگر تقاضا برای پرواز دبی نیز وجود داشته باشد، پرواز بیرجند –دبی نیز انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه راه برون رفت مشکلات مردمی که در مرز سکونت دارند افزایش صادرات وتعاملات با افغانستان است گفت: برگزاری نمایشگاه در افغانستان از جمله بسترهای موثر برای معرفی کالا ها به شمار می رود.

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.1875807444255
Query time: 2.4216583569845