جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان خراسان جنوبی

logo
   
 
  • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در نشست خبری اعلام کرد

   آغاز طرح تشدید نظارت بر بازار خراسان جنوبی

   آغاز طرح تشدید نظارت بر بازار خراسان جنوبی

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از اجرای طرح تشدید نظارت بر بازار و واحدهای صنفی استان از امروز در قالب گشت های متمرکز و هماهنگ خبر داد.

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، داود شهرکی در نشست خبری ظهر امروز با اصحاب رسانه افزود: طرح تشدید نظارت بر بازار با همکاری مشترک سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، اداره کل تعزیرات حکومتی، اتاق و بسیج اصناف در قالب گشت های مشترک اجرا می شود.

   وی بیان کرد: اصناف خراسان جنوبی در اخلاق، مشتری مداری و کسب و کار کم نظیر بوده و همیشه برای روحیه اخلاق مداری و کسب و کار اسلامی و دینی ما را همراهی کرده اند.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی گفت: اجرای طرح تشدید نظارت بر بازار فرصتی برای اصناف و بازاریان بوده چرا که ممکن است با افرادی رو به رو شویم که از فضای حاکم بر اصناف و بازار سوء استفاده کنند.

   وی تصریح کرد: به کمک اصناف و در کنار آنها مانع سوء استفاده در بازار می شویم و شهروندان می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد یا شکایت های خود در زمینه بازار و اصناف را با سامانه 124 درمیان بگذارند که در کمتر از 24 ساعت پاسخ شکایت به فرد شاکی اعلام خواهد شد.

   شهرکی گفت: همچنین مردم می توانند در صورت مشاهده تخلف مراتب را با مراجعه حضوری به سازمان یا گشت های مشترک اعلام کنند.

   وی با تاکید بر اینکه در مقابل تخلفات یا سوء استفاده های اقتصادی کوتاه نخواهیم آمد عنوان کرد: موارد گزارشی تخلفات یا برداشت از تخلف بررسی و در این زمینه برخورد جدی خواهیم داشت.

   وی افزود: اداره تعزیرات حکومتی نیز به صورت جدی و سریع با شخص متخلف برخورد خواهد کرد تا آسیبی به اصنافی که خوب عمل می کنند و با روحیه ای صادقانه ارایه کالا و خدمت دارند، مورد شائبه تخلف قرار نگیرند.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی به وظایف ستاد تنظیم بازار استان اشاره کرد و گفت: دبیری کارگروه تنظیم بازار کشور به وزارت صنعت، معدن و تجارت و به تبع به سازمان های استانی واگذار شد لذا همه دستگاه های اداری و خصوصی مرتبط با این حوزه در این فرایند هماهنگی و همکاری لازم را داشته باشند.

   وی اظهار داشت: تمامی وظایف و تصمیمات در حوزه قیمت گذاری کالا و خدمات توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان انجام می شود و از ظرفیت این سازمان به عنوان یک تشکل خصوصی به خوبی استفاده خواهد شد.

   شهرکی با بیان اینکه جرایم ناشی از تخلفات صنفی اصلاح شده و افزایش یافته است گفت: درخواست داریم واحدهای صنفی با رعایت تمامی ضوابط قانونی و قوانین صنفی، درج قیمت بر روی کالا را رعایت کرده و نسبت به این موضع حساس باشند تا با برخورد قانونی بازرسان رو به رو نشوند.

   وی تاکید کرد: واحدهای صنفی نباید در عرضه کالا و خدمات محدودیت داشته باشند همچنین رعایت ضوابط قیمت گذاری، صدور فاکتور برای مشتری، درج و نصب قیمت از دیگر انتظارات است و باید لیست قیمت ها و فاکتور خرید کالا برای ارایه به بازرس نیز در واحد صنفی موجود باشد.

   رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در این نشست با بیان اینکه ۱۰ تیم بازرسی در قالب این طرح تشدید به طور مستمر بر واحدهای صنفی و غیر صنفی نظارت می‌کنند، اظهار کرد: همچنین ۶۴۰ ناظر افتخاری از مردم استان در این طرح با ما همکاری دارند.

   علی تهوری بیان کرد: واحدهای صنفی و غیر صنفی طبق ماده ۱۶ و ۶۵ قانون نظام صنفی موظف به درج قیمت بر روی کالاها و نصب نرخ نامه در معرض دید مشتریان هستند.

   وی با بیان در این طرح تلاش می‌شود با ثبت قیمت کالا و ایجاد بانک اطلاعاتی، قیمت‌ها کنترل شود گفت: شرکت‌های پخش و واحدهای تولیدی باید در عرضه کالا و اقلام، نرخ آن‌ها را از طریق سامانه ۱۲۴ به واحد بازرسی اعلام کنند.

   وی اظهار کرد: از شهروندان خواستاریم در صورت بروز تخلف، مراتب را از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش داده و پس از بررسی بازرسان پاسخ خود را دریافت کنند.

   رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵ هزار و ۱۲۸ مورد بازرسی در سطح استان انجام شده است تصریح کرد: این بازرسی‌ها منجر به ارسال ۳۰۱ پرونده تخلف به تعزیرات حکومتی شده است که ارزش این پرونده‌ها دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال بوده است.

   تهوری بیان کرد: از ابتدای سال جاری ۶۴۳ مورد تخلف به سامانه 124 گزارش‌شده و ۱۲۵ پرونده تخلف نیز تشکیل شده است که در راستای رسیدگی به شکایت‌های مردمی، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال به شاکیان برگشت داده شده است.

   معاون اجرایی تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی از ثبت ۱۵ پرونده تخلف در سامانه ۱۳۵ این سازمان خبر داد.

   علی محدثی نژاد ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: سازمان تعزیرات حکومتی همواره در شرایط حساس اقتصادی بر بازار نظارت می‌کند.

   وی با اشاره به اهداف نظارت‌ها بیان کرد: حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در برابر اخلال گران اقتصادی و حمایت از کسب و کارها در برابر التهاب از اهداف این بازرسی‌ها است.

   محدثی نژاد از راه‌اندازی سامانه دریافت و پاسخگویی مردمی خبر داد و گفت: این سامانه از طریق شماره‌گیری عدد سه رقمی ۱۳۵ آماده دریافت شکایت‌های مردمی است.

   معاون اجرایی تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین این سامانه به صورت الکترونیکی پاسخگوی شکایت شهروندان است.

   محدثی نژاد بیان کرد: بازرسان سازمان تعزیرات حکومتی موظف هستند شکایت‌های رسیده از این بستر را بررسی و نتیجه را به شاکی اعلام کنند.

   وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری ۱۵ فقره پرونده تخلف در این سامانه ثبت شده است، افزود: این تخلفات بیشتر در زمینه خودرو بوده است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 1,657,228
تعداد بازدید امروز : 298
آخرین به روزرسانی : 12:12  1398/01/06