جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان خراسان جنوبی

logo
   
 
  • برگزاری سومین جلسه شورای معادن خراسان جنوبی

   برگزاری سومین جلسه شورای معادن خراسان جنوبی

   سومین جلسه شورای معادن خراسان جنوبی به ریاست استاندار خراسان جنوبی و به دبیری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با حضور نماینده مردم قاین و زیرکوه، نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه و نماینده مردم شهرستان های فردوس، سرایان، بشرویه و طبس در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین محدوده های معدنی خراسان جنوبی در نهبندان واقع شده است عنوان کرد: از سال 96 شرکت آفاق پویندگان اکسیر در 500 کیلومتر مربع از پهنه اکتشافی دهسلم شهرستان نهبندان با سرمایه گذاری 10 میلیارد تومانی در حال انجام مطالعات اکتشافی است.

   داود شهرکی افزود: درصورت اکتشاف ذخیره قطعی، همین سرمایه گذار صنایع معدنی و زمینه فراوری آن را هم ایجاد خواهد کرد.

   دبیر شورای معادن استان بیان کرد: در خراسان جنوبی بالغ بر 2 میلیارد و 600 میلیون ذخیره قطعی کشف شده است که در سال 96 استان از لحاظ پروانه بهره برداری رتبه اول و از لحاظ اشتغال و تعداد معادن رتبه 4 را به خود اختصاص داده است.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تاکید کرد: با توجه به اقداماتی که در حوزه معادن از 3 سال قبل آغاز کردیم باید فرآیند اکتشاف معادن در استان تکمیل شود.

   شهرکی به ذخایر غنی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان اشاره کرد و افزود: سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نیز ظرفیت مهمی است که در اکثر مناطق استان وجود دارد و باید از این ظرفیت نهایت استفاده را داشته باشیم.

   وی ادامه داد: آستان قدس رضوی قول مساعد خرید ۵۰ دستگاه تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به ارزش هر کدام یک میلیون تومان را برای تولیدکنندگان استان داده است.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه بخش معدن هزینه بر و با نتایج زمان بر است، اظهار کرد: در گذشته علی رغم وجود ظرفیت های بسیار خوب در استان کار اکتشافی سیستماتیک انجام نشده و تنها اکتشافات به صورت سطحی کار شده است.

   شهرکی افزود: از سه سال قبل کار سیستماتیک در دو بخش ژئوفیزیک هوایی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی توانمند در استان آغاز و در حال انجام است.

   استاندار خراسان جنوبی نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه 70 درصد از اختیارات شورای معادن کشور در اختیار استان است عنوان کرد: این شورا ظرفیت بالایی دارد که باید به طور منظم این جلسات برگزار شود.

   محمد مهدی مروج الشریعه افزود: برگزاری نمایشگاه های بزرگ ملی با محوریت های سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان یکی از اهداف این شورا است و لازم است در نوروز 98 سوغات خراسان جنوبی در این زمینه در استان های خراسان رضوی، شیراز و سایر استان ها به نمایش و فروش گذاشته شود.

   مروج الشریعه با اشاره وجود ذخایر غنی معادن در استان ادامه داد: در فرایند مزایده های معدنی به لحاظ اینکه ارزش افزوده مواد معدنی به استان برسد، واگذاری به این شرط انجام شود که بهره بردار بتواند صنایع وابسته مواد معدنی را در کنار معدن ایجاد کند و ما هم از طریق کمک های فنی و اعتباری کمک می کنیم.

   وی از تشکیل جلسه ای با شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در خصوص فروش و ورود سرمایه گذران بزرگ سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی خبر داد که مقرر شده سه سرمایه گذار بزرگ کشوری در این حوزه به استان سفر کنند.

   استاندار خراسان جنوبی از تشکیل کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری در استان با همکاری دانشگاه بیرجند خبر داد و عنوان کرد: دستگاه های اجرایی کارخلاقانه و پژوهش های علمی مبتنی بر عملیاتی شدن انجام دهند واستان هم اعتبار خوبی در این زمینه خواهد داد

   مدیرعامل شرکت آفاق پویندگان اکسیر و سرمایه گذار پهنه دهسلم نهبندان نیز ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت اقدامات صورت گرفته در پهنه دهسلم از ورود اولین دستگاه های کورپیری کشور در خراسان جنوبی خبر داد و عنوان کرد: این دستگاه را با سنجش سولفیری در منطقه دهسلم تست کردیم و در فاز اول 300 میلیون تومان و اکتشاف ثانویه 2 میلیارد تومان سرمایه گذاری می کنیم.

   دستجردی با اشاره به اینکه یکی از دستگاه مگنومتری جهان را برای اولین بار در کشور به خراسان جنوبی وارد کردیم بیان کرد: به زودی "دستگاه درون" را هم وارد استان خواهیم کرد که این دستگاه می تواند در حوزه اکتشاف مواد معدنی با ریسک پذیری پایین به ما کمک کند.

   وی با تاکید براینکه این دستگاه 16 کیلومتری زیر زمین را هم شناسایی می کند افزود: توسط این دستگاه می توان آب های بسیار عمیق را شناسایی کرد و از سوی دیگر با دستگاه "الکترومگنومیتا" می توانیم آن را انجام دهیم که در حوزه انتقال آب به خراسان جنوبی کمک شایانی خواهد شد.

   وی با اشاره به نتایج فاز اول تحقیقات خود عنوان کرد: در بخش های از پهنه دهسلم پتانسیل های سولفید به دست آمده است که احتمال وجود سرب، روی و لیتیوم هم می باشد.

   امیرحسنخانی نماینده مردم شهرستان های فردوس، سرایان، بشرویه و طبس در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تاکید براینکه تشکیل شورای معادن در برنامه ششم توسعه کشور هدف بزرگی دارد عنوان کرد: لازم است در اینگونه جلسات گزارشی مبنی بر ارائه وضعیت کنونی و افق توسعه ای معادن استان ارائه شود.

   فرهاد فلاحتی، نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی وظیفه نمایندگان مجلس را در این شورا نظارت بر مصوبات شورا دانست و عنوان کرد: بخش معدن میتواند گره گشای حوزه اشتغال استان باشد.

   نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس با اشاره به اینکه بخش معدن تنها امید ما برای توسعه منطقه محروم و مظلوم است گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس در پاییز سالجاری به استان سفرخواهند کرد.

   وی با بیان اینکه می توانیم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی را نیز به استان دعوت کنیم افزود: در حوزه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان می توانیم با هندوستان وارد مذاکره شویم.

   رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز با اشاره به اینکه کانی های قیمتی شامل الماس، زمرد و یاقوت سرخ دارای ارزش اقتصادی بسیار زیادی است افزود: کانی های نیمه قمیتی لاجورد، انواع عقیق، فیروزه و... دارای ارزش اقتصادی کمتری هستند که البته خراسان جنوبی ظرفیت بالقوه ای برای فراوری سنگ های قیمتی الماس، یاقوت و زمردی که در کشور افغانستان است دارد.

   نادر سلیمانی از اجرای جشنواره سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به عنوان سوغات خراسان جنوبی خبرداد و عنوان کرد:یک شرکت تعاونی در سه قلعه پروانه بهره برداری با ظرفیت برداشت سالیانه صد تن سنگ های قیمتی را دریافت کرده است که در همین راستا ایمیدرو و آستان قدس رضوی در سه قلعه و بمرود شهرستان زیرکوه سرمایه گذاری کرده اند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 1,657,229
تعداد بازدید امروز : 299
آخرین به روزرسانی : 12:12  1398/01/06